Tak mogłoby wyglądać klepisko koło Poczty Głównej. Jak Wam się podoba?


To projekt studentów Politechniki Śląskiej, Adama Tkocza i Barbary Klocek, wykonany pod kierunkiem dr inż. arch. Joanny Sokołowskiej-Moskwiak.

Nie jest to zresztą pierwsza, ani zapewne ostatnia wizja miejsca, które obecnie wygląda tak, że “pożal się Boże”. Od wielu lat klepisko sąsiadujące z piękną czerwoną pocztą i od jakiegoś czasu z Hotelem Qubus jest tematem prac gliwickich studentów.

Stan ten ma szansę się zmienić do w ciągu najbliższych… 6 lat. Tyle bowiem w czerwcu Miasto dało czasu obecnemu właścicielowi terenu na rozpoczęcie inwestycji. Za niedotrzymanie terminu grożą firmie IT Poland Development finansowe konsekwencje, a nawet utrata działki. Czy ultimatum postawione przez Miasto przestraszy właścicieli? To się jeszcze okaże…

Tym razem studenci przyszłość tego miejsca zobaczyli w takiej oto formie. Czy ich budynek pasuje do wyglądu i charakteru ponad 100-letniej poczty, z którą sąsiaduje? Hmmm…

Swoją koncepcję studenci nazwali “Inna tożsamość” i opisali w następujący sposób:

Słowo wstępu.

Skrzyżowanie ulic: Dworcowej i Dolnych Wałów w Gliwicach – jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w tej części miasta Gliwic – to rejon niezwykle atrakcyjny pod względem inwestycyjnym. Doskonale położona pod względem komunikacyjnym działka, widoczna jest zarówno z bliskich jak i dalekich perspektyw. Innym – nie mniej ważnym z punktu widzenia porządkowania przestrzeni obszaru centrum Gliwic jest odtworzenie funkcjonującego na tym obszarze parkingu. Pozwoli to uporządkować strukturę zabudowy miejskiej w tej części Gliwic, a także umożliwi odbudowę wzajemnych relacji i powiązań ze znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie: zabytkowej poczty, współczesnego budynku hotelu Qubus, czy zróżnicowanej pod względem formy i detalu istniejącej zabudowy ul. Dworcowej. Poszukiwanie wzajemnych relacji pomiędzy projektowanym budynkiem, a zabudową w jego sąsiedztwie, wprowadzenie w to miejsce nowej funkcji oraz konieczność zapewnienia odpowiednich połączeń komunikacyjnych jest głównym celem.

Idea

Ulica Dworcowa i Dolnych Wałów jak doskonale zdajemy sobie sprawę, a także jak staramy się sprawdzić w czasie analiz urbanistycznych posiada swoje dalekie korzenie w przeszłych wiekach. Działka objęta projektem położona jest przy ważnej trasie komunikacyjnej, która historycznie przebiegała przez Gliwice. Miejsce to jest przedsionkiem wielkomiejskiego salonu – Starego Rynku. Niestety czas i wiele działań prowadzonych w ostatnich wiekach drastycznie obeszło się ze strukturą tej części miasta pozostawiając bliznę  w zabudowie. Chęć przywrócenia temu obszarowi tożsamości jaką w przeszłości stanowił było celem opracowania. Wprowadzona nowa zabudowa, jak i sugerowane uzupełnienia w sąsiedztwie mają za zadanie uporządkowanie przestrzeni centrum miasta oraz uzupełnienia luk, które w tkance miasta wyraźnie “bolą”. Przestrzeń objęta projektem była jeszcze w poprzednim wieku zabudowana kamienicami, które możemy poznać ze zdjęć archiwalnych. Także otoczenie posiada historyczną zabudowę, z podziałami i ciekawymi detalami, choć przebieg głównej drogi przelotowej nadszarpną w dużym stopniu stan obiektów. Wspólnie zdecydowaliśmy się na stworzenie nowej tożsamości miejsca, jakości przestrzeni – ducha miasta. Podjęliśmy się próby pogodzenia dwóch światów, które wspólnie tworzyły by przyszłość. Mimo wielu dokumentów mapowych i fotograficznych można było by się pokusić na odtworzenie budynków w ich pierwotnej formie, jednak było by to historyzującym uniesieniem, które było by pozbawione współczesnego realizmu.

Kontekst

Kontekst jest najważniejszym elementem decydującym o formie estetycznej budynku oraz o jego charakterze, który oddziałuje na otoczenie, zmienia je, tak by spełniało prawidłowo swoje funkcje, miało pozytywny wpływ na urbanistykę i społeczeństwo. Podczas analiz przeprowadzonych w trakcie przygotowywania ideogramu poprzedzającego proces projektowy najważniejszymi aspektami były: historia związana z miejscem, na którym znajduje się lokalizacja wyznaczona pod zabudowę oraz położenie samej działki w ujęciu urbanistycznym.

(źródło: własne, Archinea.pl)

Zostaw komentarz

"));