Fortuna piłką się toczy


15 czerwca (piątek) o godzinie 17 w Willi Caro odbędzie się wernisaż wystawy „Historia gliwickiej piłki nożnej”. Organizatorzy zadbali o to, by zwiedzający poczuli się jak na prawdziwym stadionie…

Podczas wystawy zobaczymy fotografie, wycinki prasowe, pamiątkowe znaczki oraz szaliki, zgromadzone przez miłośników piłki – zarówno kibiców, jak i samych zawodników. Dzięki nim będziemy mieli okazję prześledzić naprawdę ciekawą historię gliwickiej piłki.

Pierwszym zorganizowanym klubem, który powstał w mieście, był SC Teutonia Gleiwitz, funkcjonujący od 1905 roku. Kolejny, założony pięć lat później VfB Gleiwitz, szybko sięgnął po mistrzostwo Śląska.  Mimo że przed I wojną światową rozwój sportu w naszym regionie był hamowany przez władze, po jej zakończeniu niemal w każdej dzielnicy działały drużyny piłkarskie.

Pierwszym klubem, który zarejestrowano w Urzędzie Miasta po II wojnie światowej był Piast Gliwice (1945). Dwa miesiące później powołano do życia Kolejorza, później jakże ŁTS Łabędy, KPN Sośnica i Carbo.

Wszyscy wiemy, że nie byłoby meczu bez stadionu. W okresie PRL nasi piłkarze grali na „Stadionie XX-lecia”, jednym z największych tego typu obiektów w Polsce (mógł pomieścić nawet 36 tysięcy widzów). Niedawno wyremontowano także stadion przy ulicy Okrzei, który obecnie mieści 10 tysięcy osób.

W kontekście historii gliwickiej piłki warto przypomnieć także znanych sportowców, którzy rozpoczynali karierę w miejskich klubach – Józefa Galeczkę, Joachima Marxa, Andrzeja Buncola i, oczywiście, Włodzimierza Lubańskiego.

Podczas wystawy w Willi Caro będziemy mieli okazję zwiedzić szatnię, zaaranżowaną w jednej z sal. Murawa i fragmenty oryginalnych trybun, a także nagrane piosenki fanów i odtwarzane mecze z pewnością sprawią, że poczujemy w sobie kibica. Pamiętajmy, że na sukces gliwickich drużyn pracujemy wspólnie!

W wernisażu wezmą udział legendy piłki: Kazimierz Przybylski, Lesław Dunajczyk, Marek Majka, Ryszard Majka, Ryszard Kałużyński i Jarosław Kaszowski. Zaproszono także piłkarzy Piasta Gliwice.

Wystawa potrwa do 21 października. Jej kuratorami są Grzegorz Muzia i Andrzej Oksztul. Ekspozycji towarzyszy wydana przez Muzeum książka „Gliwicki futbol – zarys dziejów”, autorstwa Grzegorza Muzi oraz Andrzeja Potockiego.

dj

Zostaw komentarz

"));