„Dorastamy do miana technopolii”


Fortuny jeszcze nie te, ale pomysły, na których mogłyby wyrosnąć, warte Doliny Krzemowej. W Gliwicach od kilku już lat rodzą się projekty wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, które nie tylko mają szansę wejść do szerszej produkcji, ale również w sposób znaczący zmienić życie wielu osób. Zapewne dlatego we wrześniu to w właśnie naszym mieście zorganizowane zostanie 8. Generalne Zgromadzenie Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA). Bo, jak mówi prezydent Zygmunt Frankiewicz, Gliwice dorastają już do miana technopolii.

Technopolia Gliwice

O projektach, które rodzą się w głowach gliwickich naukowców, robi się coraz głośniej. Ot, można tu wspomnieć o ostatnich sukcesach dwóch ekobolidów skonstruowanych przez studentów z wydziałów Mechanicznego Technologicznego, Automatyki Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki. Przypomnijmy, że zbudowane przez nich pojazdy zdobyły pierwsze i drugie miejsce na torach w brytyjskim Silverstone. To jednak nie wszystko. – O jakości tworzonych w Gliwicach projektów świadczy nie tylko ostatnia wygrana bolidu Silesian Greenpower na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, ale chociażby sukces bezzałogowych samolotów firmy Flytronic, wykorzystywanych w zastosowaniach militarnych czy Egzoszkielet – wynalazek umożliwiający przywrócenie władzy w rękach i nogach, np. po wypadku – przypomina prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Sercem Technopolii Gliwice jest, oczywiście, Park Naukowo – Technologiczny TECHNOPARK. To tutaj pomysł na nowe rozwiązania trafia na finansujący jego realizację biznes. – Dzięki współpracy ekspertów z Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorców mogą powstawać projekty jedyne w swoim rodzaju, na najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Na styku biznesu i nauki tworzy się nowa jakość, co jest szczególnie ważne dla rozwoju dzisiejszej gospodarki – uważa prezydent.

Ewa Farna i Blue Cafe w finale

Zgromadzenie, które odbędzie się we wrześniu, w głównej mierze polegać będzie na wymianie doświadczeń z zakresu innowacyjności w gospodarce i edukacji pomiędzy przedstawicielami członkowskich miast z całego świata a także rektorami uczelni wyższych. Goście spróbują również odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu systemu ochrony praw intelektualnych na innowacyjność. Nie zabraknie także imprez towarzyszących, w których wziąć będą mogli udział wszyscy mieszkańcy. Organizatorzy przewidują zorganizowanie Dnia Nauki i Przemysłu, pikniku naukowego dla dzieci i młodzieży, przeglądu filmów science-fiction w Amoku, oraz koncertu finałowego, w którym wystąpią Ewa Farna i zespół Blue Cafe.

Gliwice w WTA

W poczet członków WTA (World Technopolis Association) wpisało się już około 80 najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków z całego świata, w tym przede wszystkim z państw Dalekiego Wschodu. Z europejskich miast należących do tego grona wymienia się m.in. niemiecki Frankfurt i Heidelberg, szwedzkie Uppsali czy francuskie Lille. Do tego grona od 2005 roku należą również Gliwice, które – co ciekawe – do członkostwa w Stowarzyszeniu zostały zaproszone. Jest to jedyne polskie miasto należące do WTA.  Prezydent Gliwic od kilku lat jest zresztą jedną z osób kierujących pracami Stowarzyszenia.

Światowe Stowarzyszenie Technopolii, które swoją siedzibę ma w Daejeon w Korei Południowej, stworzone zostało jako narzędzie promocji gospodarek opartych na wiedzy. Organizowane przez wchodzące w jego skład ośrodki spotkania, konferencje i zgromadzenia, mają na celu stworzenie pola do współpracy, konsultacji i wymiany doświadczeń, a także umożliwienie transferu technologii i wsparcie inkubatorów i ośrodków badawczo-rozwojowych.

Aniela Kuźniak

Zostaw komentarz

"));