Gliwickie miejsca niezwykłe – Czarna owca


◄ Poprzednie
Zdjęcie 1 z 7

Wyróżnienie otrzymuje również Pola Kościukiewicz. Autorka jest uczestniczką zajęć w grupie fotograficznej “Aczkolwiek” Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, której opiekunem artystycznym jest Sebastian Michałuszek. Materiał fotograficzny o Balcerku powstał w lutym 2011 roku.

Pola Kościukiewicz o swoim projekcie:

Czarna owca. Tak najłatwiej opisać znane wszystkim gliwiczanom miejsce znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Kiedyś ceniony, dziś zepchnięty na margines, Balcerek niezmienny w formie przypomina nam dobre kilkanaście lat wstecz.
W gąszczu centrów handlowych istnienie takiego targowiska może dziwić, i rzeczywiście to robi. Tajemnica tkwi w odcięciu się od zmian, co Balcerek zresztą zrobił dawno temu. Nie bez znaczenia jest również odczuwane poczucie wspólnoty pracujących tam ludzi, niczym pokrewieństwo.
Dziś okazuje się, że mamy do czynienia z prawie idealnie zachowanym obrazem przeszłości. Złośliwi powiedzą, że to krzywe zwierciadło, lecz z drugiej strony jak ciekawe może być odkrywanie historii tego miejsca!
Jak wiadomo, nieuchronnie zbliża się budowa DTŚ i Balcerek będzie musiał ustąpić miejsca Średnicówce. Poznajmy tę inną stronę Gliwic, zanim zniknie na zawsze!

OPISY WG numerów zdjęć:
balcerek  1. Nieme powitanie – były walentynki, centrum miasta i jego zakątki.
balcerek  2. Spojrzenie na opuszczany Balcerek, głęboki wdech i oto znów zanurzamy się w innej rzeczywistości.
balcerek  3. Kolejny portret, namiastka panującej tam wspólnoty. Poznani ludzie okazali się być bardzo ciekawi, zapytani o projekt przeniesienia ich w inne miejsce w związku z budową odpowiadali całkiem wylewnie, nie dało się odczuć dzielącego dystansu z ich strony.
balcerek  4. Przekrój, pewna refleksja. Jest prawie pusto, mimo ogólnej żywotności targu
balcerek  5. Portret codzienny, ta miła pani jako pierwsza się na niego zgodziła. Początkowo portretowane miały być zachwalane, świeżo dostarczone kolorowe koce wyeksponowane nieopodal, jednak jak to często była wyszło inaczej.
balcerek  6. Zakorzenienie, niezmienna praca
balcerek  7. Okienko na świat zewnętrzny zza hermetycznej atmosfery targu.

Zostaw komentarz

"));