Gliwiczanka najwyżej oceniona przez Ambasadę Japońską


Na zdjęciu motyw graficzny z chusty zaprojektowanej przez Martę Sibielak

Marta Sibielak z Liceum Plastycznego w Gliwicach pracą „Utopia” zwyciężyła w japońsko-polskim konkursie na projekt chusty furoshiki. W rywalizacj udział brali uczniowie, studenci oraz absolwenci szkół i uczelni artystycznych w Japonii i Polsce. Nadesłanych zostało łącznie 140 prac, w tym 74 z Polski.

Jury przyznało nagrodę główną, drugą nagrodę oraz 10 wyróżnień. Wśród 12 nagrodzonych osób znalazło się siedmioro Polaków. Bezkonkurencyjna okazała się jednak praca gliwickiej licealistki. W styczniu w rezydencji Ambasadora Japonii odbędzie się ceremonia wręczenia dyplomów. Zwyciężczyni konkursu oprócz dyplomu otrzyma także 50 000 jenów oraz furoshiki wyprodukowane na podstawie jej projektu.

Konkurs na projekt chusty furoshiki organizowany jest w kilku wybranych krajach na świecie. W Polsce po raz pierwszy odbył się 2011 r. jako świadectwo przyjaźni japońsko-polskiej z okazji wizyty w Japonii Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w czerwcu bieżącego roku..

Furoshiki to wygodna chusta przeznaczona do pakowania i przenoszenia rzeczy. Może być używana niezależnie od kształtu i rozmiaru przedmiotu, który ma być opakowany. Układa się ona w piękne formy w zależności od tego, co w nią owiniemy i w jaki sposób zwiążemy rogi. Furoshiki ma zatem wielorakie przeznaczenie. Ponadto, gdy się jej nie używa, można złożyć ją (na przykład w małą kostkę) i włożyć do kieszeni.

W Japonii furoshiki może poszczycić się kilkusetletnią tradycją. W ostatnich latach gwałtownie zyskuje na popularności jako produkt tani i przyjazny środowisku, z powodzeniem mogący zastąpić plastikowe torby na zakupy.

Konkurs zorganizowany został przez Ambasadę Japonii we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

1 komentarz

  1. Anna pisze:

    Wielkie gratulacje dla Marty Sibielak i Liceum Plastycznego w Gliwicach, to wielki zaszczyt mieć tak zdolna uczennicę. Nagroda główna to największe wyróżnienie dla artysty.

Zostaw komentarz

"));