Willa Neumanna ze współczesnym designem?


Łączenie zabytkowych budowli z elementami współczesnej architektury to jeden z najbardziej cenionych sposobów na rewitalizację starych, historycznych budynków. Próba dokonania takiego mariażu, zresztą z dobrym skutkiem, podjęta została przez projektantów Nowych Gliwic, dziś jednej z najefektowniejszych wizytówek miasta. Gliwice mają szansę zyskać jeszcze jeden i to spektakularny przykład wyobraźni architektów. Zaakceptowana przez PWiK Sp. z o.o., wstępna koncepcja zakłada budowę szklanego budynku o niesymetrycznej bryle połączonego z willą nadziemnym tunelem, przywodzącym na myśl most między przeszłością a przyszłością miasta.

Na początku XX wieku Neumannowie mieli już od dawna ugruntowaną pozycję jednej z najznamienitszych gliwickich rodzin. Od trzech pokoleń prowadzili drukarnię i jedno z najbardziej wpływowych wydawnictw na Górnym Śląsku. Interesy prowadzili nawet za oceanem. Żadna gazeta w okolicy nie miała takiego nakładu jak ich „Der Oberschlesische Wanderer”.

W 1926 roku Arthur Neumann, współwłaściciel przedsiębiorstwa, wybudował sobie przy ówczesnej Rybnikerstrasse 27 okazałą willę w historyzującym stylu lekko podszytym secesją, która była jego prywatną rezydencją do roku 1945. Po II wojnie światowej mieściło się tutaj sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej, przedszkole, a do września 2009 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Willę PWiK kupiło za ok. 5, 5 mln złotych. W taki sposób postanowiono zainwestować wypracowany w roku 2009 zysk. Nabyto dzięki temu ponad 1000 m² powierzchni użytkowej oraz ok. hektar przyległego terenu.

Piękny zabytek został uchroniony od zniszczenia. – Obecna siedziba PWiK mieści się przy tej samej ulicy – wyjaśnia Agnieszka Batóg z Działu Strategii i Marketingu gliwickich Wodociągów – Stan biurowca oraz zaplecza technicznego pozostawia wiele do życzenia. Budynek z lat 70 nie dość, że jest za mały dla pracowników przedsiębiorstwa, to jeszcze zbudowany niechlujnie. Próba rozbudowania go mogłaby się nie udać. Zamiast przeznaczać sporą sumę pieniędzy na remont i rozbudowę budynku, Przedsiębiorstwo postanowiło zainteresować się wiekową willą.

Spośród zgłoszonych koncepcji, największe uznanie zdobyła praca Zalewski Group. Odważne, ale nie pozbawione szacunku do tego, co dawne, połączenie na pewno będzie szeroko komentowane przez lokalną społeczność. Sceptyków odsyłamy do innych znanych kombinacji designerskich budowli ze szkła z historyczną zabudową, takich jak np. budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Andel’s Hotel w Łodzi, łódzka ulica Fabryczna czy… francuski Luwr ze słynną szklaną piramidą.

Właściciel nieruchomości, gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpisało przetarg na wykonanie projektów przebudowy i rozbudowy budynku, wraz z przyległym terenem. Oznacza to, że ostateczny efekt pracy architektów może (choć nie musi) różnić się od zatwierdzonej koncepcji, która wskazuje jednak oczekiwany kierunek modernizacji. Oferty można składać do 19 lipca w siedzibie PWiK. Na wykonanie projektów dotyczących przebudowy budynku, zwycięzca przetargu będzie miał 6 miesięcy od dnia podpisania umowy. Projekty wnętrz willi będą musiały być dostarczone do 12 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Adriana Urgacz

Zostaw komentarz

"));