Bliżej przeszłości: Gliwickie sensacje sprzed stulecia


Czym emocjonowały się gazety sprzed wieku? Jakie były wtedy gliwickie sensacje i czy różniły się od tych, które dziś możemy znaleźć w tabloidach? O tytułach prasowych, które ukazywały się w mieście do 1945 roku i niecodziennych wydarzeniach, jakie opisywano na ich łamach podczas kolejnego spotkania z cyklu Bliżej przeszłości w sobotę, 19 stycznia, opowie Anna Kulczyk, historyk Muzeum w Gliwicach.

Bliżej przeszłości - Gleiwitz. Wilhelmstr. 1907 - a

Prasa jest jednym z najstarszych środków masowego przekazu. O ile jej początki sięgają czasów przed narodzeniem Chrystusa, rozwój prasy nastąpił pomiędzy XVI – wówczas wynaleziono druk, a XVIII stuleciem, kiedy to zaczęły powstawać periodyki i magazyny. Na początku XX w. w gazetach zaczęły pojawiać się różnego rodzaju sensacje, o których nie pisano wcześniej, takie jak np. morderstwa, wypadki, napady rabunkowe, gwałty.

Nie inaczej działo się również w Gliwicach, gdzie najstarsza gazeta „Der oberschlesische Wanderer” zaczęła ukazywać się już w 1828 r. Na łamach tego i innych podobnych periodyków oprócz wiadomości z całego świata drukowano też wiadomości lokalne, w tym właśnie – na ówczesne czasy – sensacje.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

19 stycznia 2013, Willa Caro, godz. 16.00

Bliżej przeszłości: „Gliwickie sensacje” z lokalnej prasy sprzed 100 lat

Wykład  – Anna Kulczyk, historyk Muzeum w Gliwicach

Zostaw komentarz

"));