Luksus i dekadencja w starożytnym Rzymie


To nie starożytni Rzymianie wymyślili luksus. Doprowadzili go jednak do skali nieznanej nigdy wcześniej i niespotykanej przez długi czas później. Luksus stał się wręcz znakiem rozpoznawczym rzymskiej kultury, kliszą, przez którą patrzymy na życie ówczesnych elit.  W sobotę, 24 listopada o sztuce życia w starożytnym Rzymie opowie – podczas kolejnego wykładu w ramach Artefaktów – doktor Wojciech Brillowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na przełomie III i II wieku p.n.e., synowie Marsa rozpoczęli ekspansję, skierowaną na obszary królestw hellenistycznych, powstałych na ruinach imperium Aleksandra Wielkiego. Na skutek tych podbojów, przez ponad sto lat Rzym był zalewany nieustannym strumieniem bogactw łupionych. Do Wiecznego Miasta poza złotem i srebrem trafiały zagrabione dzieła sztuki oraz tłumy niewolników, z których niektórzy byli wysoce wykwalifikowani w dawaniu innym ludziom przyjemności.

W efekcie tego kultura rzymska zmieniła się całkowicie. Gwałtownie wzbogaceni rzymscy wodzowie, politycy i kupcy zaczęli przeznaczać ogromne sumy na uciechy stołu, ozdoby domostw, kolekcje dzieł sztuki. W zapomnienie odszedł surowy etos przodków, mos maiorum , a obowiązki życia publicznego poświęcone zostały na rzecz przyjemności życia prywatnego – otium .

Doktor Wojciech Brillowski – specjalizuje się w tradycyjnie rozumianej archeologii klasycznej, łączącej elementy historii sztuki starożytnej i archeologii śródziemnomorskiej. W latach 2005-2012 był pracownikiem Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK w Toruniu. Był również wykładowcą w Instytucie Archeologii oraz Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Od października bieżącego roku jest pracownikiem naukowym  Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczył  w szeregu badań wykopaliskowych w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to prace na obszarze greckiej kolonii nadczarnomorskiej Nikonion na dzisiejszej Ukrainie (1998-2001), hellenistycznego miasta Falasarna na Krecie (2001-2005) oraz antycznego stanowiska Negotino Gradište w Macedonii (2009-2012). Obecnie pracuje nad publikacją materiałów wykopaliskowych z Negotino oraz monografią Kolumny Marka Aureliusza w Rzymie.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

(źródło: Muzeum w Gliwicach)

Zostaw komentarz

"));