Debaty Klubu Jagiellońskiego: Postmodernistyczna Solidarność
Jutro (w piątek) o godz. 17.00 w Willi Caro rozpocznie się kolejna dyskusja w ramach cyklu Debaty Klubu Jagiellońskiego. Tym razem tematem będzie Postmodernistyczna Solidarność.
Słowo „postmodernizm” – zwłaszcza w środowiskach prawicowych - wciąż traktuje się z dużą dozą podejrzliwości. Powszechna jest opinia, że znaczeniowo zbieżne jest ono z pojęciami takimi jak „relatywizm” i „nihilizm”. Czy zatem określenie Solidarności mianem ruchu postmodernistycznego nie jest pewnym nadużyciem? Właśnie ta kwestia stanie się przedmiotem dyskusji podczas listopadowej Debaty Klubu Jagiellońskiego. Zaproszeni goście to Marek Kempski i Paweł Rojek.
Marek Kempski - w rządzie Jerzego Buzka z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność zajmował stanowiska wojewody katowickiego (od 12 grudnia 1997 do 31 grudnia 1998) i następnie wojewody śląskiego (od 1 stycznia 1999). We wrześniu 1999 na jego wniosek zorganizowano w województwie kampanię antykorupcyjną. Podał się do dymisji w grudniu 2000 po opublikowaniu przez dziennik Rzeczpospolita artykułu donoszącego o korupcji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Później wycofał się z bieżącej polityki, obejmował stanowiska w spółkach prawa handlowego. Prowadzi własną działalność gospodarczą, publikuje felietony w prasie lokalnej. W 2012 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Paweł Rojek – redaktor naczelny Pressji, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego. Absolwent filozofii i socjologii, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się metafizyką, antropologią kulturową i filozofią rosyjską. Przygotowuje rozprawę z teorii uniwersaliów. Tłumacz Sołowjowa, Florenskiego, Mieletinskiego i Proppa. Autor “Semiotyki Solidarności” (Nomos, Kraków 2009), nagrodzonej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Wstęp bezpłatny: ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Stowarzyszenie Klub Jagielloński
(źródło: Muzeum w Gliwicach)