Dawna fabryka kotłów oraz huta Redena na trasie zabrzańskich EDD
GRUPA POWEN WAFAPOMP SA w Zabrzu będzie jednym z miejsc na mapie wycieczek organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Bezpłatne zwiedzanie organizuje Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym, wyspecjalizowana jednostka działająca przy ZKWK „Guido” w Zabrzu, którą kieruje znany zabrzański historyk Dariusz Walerjański.
Podczas zwiedzania będzie można poznać dzień dzisiejszy fabryki produkującej nowoczesne pompy oraz zapoznać z historią miejsca, które w sposób przemysłowy jest użytkowane od lat 60 tych XIX w. Być może dowiemy się czy to prawda aby w tej fabryce przed wojną naprawiano bojowe aerostaty ! i produkowano łodzie podwodne. Atrakcją wycieczki będzie możliwość wejścia do hali odlewniczej, gdzie znajdują się czynne piece indukcyjne, przejście przez dział oczyszczalni śrutowej oraz zajrzenie do modelarni. Interesującym i niezwykłym w swoim rodzaju miejscem, na co dzień chroniony i zamknięty będzie zwiedzenie magazynu modeli pomp, które spoczywają na półkach jak techniczne dzieła sztuki w muzealnym magazynie. Poznamy najnowszej generacji maszyny przemysłowe sterowane komputerowo oraz pompy zatapialne z mikroprocesorami.
Podczas wycieczki rozwiążemy tajemnice czy naprawdę naprawiano w tych halach sterowce i produkowano łodzie podwodne w czasie II wojny światowej ! To także jedyny zakład w Zabrzu który w na przełomie minionych wieków posiadał wewnętrzny dziedziniec wypełniony zielenią gdzie w przerwie mogli odpoczywać jego pracownicy dziś to już historia zabudowana nowymi halami fabrycznymi. To także miejsce gdzie czerwone cegły są znakowane górniczymi kuplami ! co to takiego ? przyjdź i zobacz.
Zwiedzający poznają co to jest „rdzeń modelu” jak wygląda pozytyw i negatyw modelu, czym jest „płyta traserka”, „hartowanie indukcyjne” czy „skurcz metalu”. Na trasie wycieczki będzie można zobaczyć jedyną czynną w Zabrzu prasę hydrauliczną o nacisku kilkuset ton z 1912 r. Wszystkim odwiedzanym miejscom pracy uroku dodawać będzie industrialna przestrzeń zamknięta w XIX i XX w. murach ceglanych hal fabrycznych. Informacje szczegółowe dotyczące wycieczki można uzyskać w Międzynarodowym Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.
Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w trzech grupach w godzinach 8.00, 10.00 oraz 12.00 w dniu 14 września (piątek). Zbiórka pod bramą główną zakładu przy ul. Wolności 318, na 10 minut przed rozpoczęciem zwiedzania.
Zapisy na wycieczkę prowadzi Centrum pod numerem telefonu 32 271 48 59 wew. 5110. (Należy oprócz nazwiska podać przy rezerwacji numer dowodu osobistego). Aby wziąć udział w wycieczce należy mieć skończone 18 lat.
SUPER uwielbiam te industrialne klimaty fabryk zapach smaru szum maszyn, no to sie wybiore bo mam w tym dniu na druga zmiane. Wiecej takich wejsc do fabryk, hut kopaln, elektwoni, mlynow itd.