Plastycy zapraszają
Już wkrótce rozpocznie się kolejny sezon wystawienniczy w gliwickich galeriach, z którymi od lat aktywnie współpracuje tutejszy okręg Związku Polskich Artystów Plastyków . Na najbliższe miesiące zaplanowano szereg atrakcyjnych wystaw, także prac artystów z innych okręgów.
Nowy sezon, zainauguruje wystawa prac w technice druku cyfrowego Marii Piotrowskiej – Salcer. Będzie to równocześnie impreza towarzysząca dużemu gliwickiemu projektowi World Technopolis Association.
11 września o godz.18.00 do galerii Centrum Organizacji Kulturalnych ”Perełka” w Gliwicach, ul. Studzienna 6 , a wystawa trwać będzie do 28 września.
Maria Piotrowska – Salcer jest absolwentką ASP w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Grafiki Warsztatowej u prof. St. Kluski w 2007r). W latach 2005/2006 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jej prace prezentowano na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in we Włoszech i Niemczech ( Dessau), a niedawno również w Warszawie z okazji 100 lecia ZPAP na wystawie zbiorowej „Nowe otwarcie”.
Drugą wystawą w nowym sezonie – a setną już zorganizowaną przez ZPAP w różnych galeriach – będzie prezentacja akwarel Mariana Bietkowskiego ” Sakralna Architektura Drewniana” . Ekspozycja zostanie pokazana w niewielkiej Galerii z Pieprzem w restauracji & cafe „Wanilia” przy ul. Korfantego 36, z którą ZPAP nawiązał współpracę w maju bież. roku. Wernisaż tej ciekawej wystawy, poprzedzającej Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego rozpocznie się 14 września o godz.18.00. Akwarele M. Bietkowskiego będzie można oglądać do końca listopada.
Marian Bietkowski urodził się w 1927 r. we Lwowie. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dyplom w 1952r.) i przez wiele lat był pracownikiem naukowym tej uczelni. Jest jednym z najstarszych członków ZPAP (od 1959 r). Uprawia różne techniki malarskie, graficzne i projektowanie architektoniczne. Ma na swoim koncie ponad 40 wystaw indywidualnych i około 30 zbiorowych. W 2008 r. artysta otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury za osiągnięcia twórcze.
Na obie wystawy wstęp jest wolny.( TeP )