A w Bytomiu kolejna odsłona Krawiecka Art Pasaż
Muzyczne spotkania przy ul. Krawieckiej w Bytomiu od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. Tym razem 26 sierpnia o godz. 19 usłyszymy - Trio Appassionata – Tango inaczej.
Zespół powstał w marcu 2008 roku. Jego nazwa wskazuje na wielką pasję, z jaką członkowie zespołu podchodzą do wspólnego muzykowania. Nietypowy skład, profesjonalne wykonania w ciekawych interpretacjach, autorskie aranżacje oraz interesująca konferansjerka to cechy charakterystyczne zespołu.
Tango powstałe pod koniec XIX w. w ubogich dzielnicach Buenos Aires miało złą sławę i stanowiło długi czas „tabu” dla wyższych i średnich warstw społecznych. Jednak jego atrakcyjność, żywiołowość, niezwykła popularność spowodowały, że szybko trafiło na edukację do Paryża, gdzie zostało pozbawione „wszystkich niewłaściwych cech” i przystosowane do ówczesnych gustów. Tango zaczęto tańczyć w tawernach, restauracjach i salonach.
TANGO INACZEJ to kolejne oblicze tego gatunku. Jego prezentacja w wersji artystycznej, w formie wyniesionej z ciemnych ulic Buenos Aires, a później z sal balowych trafia na sale koncertowe. Tango stworzone do słuchania, a nie do tańczenia, identyfikowane współcześnie głównie z nazwiskiem Astora Piazzolli. To właśnie jego sylwetka, jego historia, a nade wszystko jego muzyka stanowią główny nurt koncertu. Usłyszymy obok utworów żywiołowych i pełnych energii również takie, które wprowadzą specyficzny klimat, emocje i niepowtarzalny nastrój. Tango to oczywiście nie tylko Astor Piazzolla. W programie znajdzie się również skomponowane przez Jerzego Petersburskiego, wykonane po raz pierwszy w 1929 roku Tango Milonga. Znane pod trzema tytułami: Tango Cygańskie Jalusie, Tango Jalusie albo po prostu Jalusie -napisane jako muzyczny podkład do filmu niemego miało swoją premierę 14 września 1925 roku i natychmiast stało się wielkim hitem. Napisał je Duński skrzypek i kompozytor Jacob Gade udowadniając światu, że jedna kompozycja może zapewnić popularność i niezależność finansową na całe życie. Nie zabraknie też nawiązania do twórczości Carlosa Gardela, który po dziś dzień jest czczony w kraju tanga. W Buenos Aires stoi pomnik naturalnej wielkości a Gardel trzyma dłoń wyciągniętą do papierosa. Prawie zawsze można w niej znaleźć tlący się papieros, który wkładają mu przechodnie. Spośród jego tang na największą uwagę zasługuje kompozycja zatytułowana POR UNA CABEZA , znana większości jako Zapach Kobiety – bo to właśnie między innymi w tym filmie została wykorzystana.