Półmetek Lata z Metamorfozami
Wakacje zbliżają się do półmetka, a my zbliżamy się do półmetka „Lata z Metamorfozami”. Przed nami kolejne wyprawy w ciekawe zakątki powiatu gliwickiego i kolejne wędrówki po mieście śladami historii. Tym razem ruszymy śladami m.in. pałaców i dworów.
W ostatnią niedzielę lipca zapraszamy na rowerowe ścieżki powiatu w poszukiwaniu dawnych pałaców i dworów. Start zorganizowanej grupy o godzinie 9.00 z gliwickiego Rynku – rowerzystów poprowadzą doświadczeni przewodnicy turystyki kolarskiej z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. płk Władysława Huzy w Gliwicach – współorganizatorzy rajdu. Trasa o długości około 70 km będzie wiodła z Gliwic przez Sośnicowice, Pilchowice, Wilczę, Kuźnię Nieborowicką, Ornontowice i Przyszowice.
Złoty okres rezydencji na tak zwanym Czarnym Górnym Śląsku przypadł na wiek XIX, bogaci właściciele fabryk, kopalń i hut zakładali monumentalne rezydencje sytuowane w otoczeniu rozległych parków krajobrazowych. Powstałe wówczas pałace były dziełami znakomitych architektów. Sporządzający mapę Górnego Śląska w 1904 roku ksiądz Józef Gregor pisał, że teren ów liczy 1500 wsi i 1117 dworów, przy czym pod pojęciem dworu rozumiał on rezydencję właściciela ziemskiego, mieszczącą się w zamku, pałacu lub też okazałym domu wiejskim. Te liczby uświadamiają niegdysiejsze bogactwo zabytków ziemi górnośląskiej.
Pozostający w mieście będą mogli natomiast przejść z przewodnikiem trasą „Ślady wojen ”. Spotkanie grupy na gliwickim rynku o godzinie 9.00.
Z racji swojego położenia Gliwice były miastem przechodzącym często z rąk do rąk. Miasto przeżyło najazd Tatarów, oblężenie wojsk Mansfelda, liczne wojny. Tędy przechodziło wojsko z odsieczą wiedeńską, tu stacjonowały podczas plebiscytu wojska sprzymierzone. W pobliżu wiodła trasa „marszów śmierci” po likwidacji obozów koncentracyjnych II wojny światowej. Podczas wędrówki odwiedzimy miejsca pamięci tych burzliwych czasów.
W ramach cyklu organizowanych imprez oprócz odznaki „Wędrowiec Gliwicki” można zdobywać punkty do szeregu odznak krajoznawczych.
Impreza jest współfinansowana z funduszy Samorządu Miasta Gliwice oraz Starostwa Powiatowego w Gliwicach.
Mapy tras można pobrać ze strony stowarzyszenia lub na miejscu zbiórki. Regulamin odznaki oraz bieżące informacje chętni znajdą w lokalnej prasie a również na stronie www.gliwiczanie.pl