Mama – naukowiec z Gliwic laureatką konkursu


Dr Sylwia Waśkiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, która na realizację projektu pt. „Bioaktywne i biokompatybline hydrożele na bazie trehalozy lub salicyny”, otrzymała finansowanie wysokości 349 tys. złotych, jest jedną z laureatek konkursu ogłoszonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.  W ramach V edycji programu Pomost, skierowanego do rodziców wracających do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad małym dzieckiem, trzynaścioro utalentowanych badaczy, dzięki finansowaniu w wysokości 4,4 mln złotych, będzie miało szansę na stworzenie komfortowych warunków pracy, pozwalających im na pogodzenie kariery naukowej z rodzicielstwem.

Badania prowadzone przez młodą mamę będą mogły być wykorzystane w medycynie i przyczynić się do opracowania nowych nośników leków, gdzie dozowany lek będzie dodatkowo wspomagany przez biologicznie aktywne związki cukrowe. Opracowane przez laureatkę materiały mogą również pozwolić na udoskonalenie sposobów leczenia sepsy, a zwłaszcza na opanowanie wstrząsów septycznych, gdzie procent umieralności pacjentów jest wciąż duży.

Realizacja projektu w ramach projektu Pomost umożliwi mi wykonać duży krok w stronę habilitacji. Pozwoli sprawdzić mi się jako kierownik grantu i uwierzyć w swoje pomysły naukowe. Mam również nadzieję, że współpraca z Śląskim Uniwersytetem Medycznym zaowocuje kolejnymi ciekawymi badaniami nad związkami zsyntezowanymi na Politechnice Śląskiej – mówi dr Waśkiewicz.

Po raz pierwszy w historii programu Pomost laureatem został tata-naukowiec, dr Łukasz Szyrwiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który dzięki finansowaniu w wysokości 220 tys. złotych, będzie mógł zrealizować projekt z dziedziny chemii bionieorganicznej.

Wyniki prowadzonych przeze mnie badań dostarczą informacji czy pewne związki chemiczne będą efektywniej wiązać jony metali i czy mogą wykazywać właściwości, które pozwolą na ich przyszłą aplikację w obrazowaniu medycznym. Warte podkreślenia jest również to, że przyznane finansowanie umożliwi mi zarówno realizację podjętych celów naukowych, jak i rozbudowę współpracy naukowej z innymi zespołami naukowymi w tym interdyscyplinarnym projekcie. Program Pomost to dla mnie jednak nie tylko środki finansowe i wyróżnienie obranego kierunku naukowego. Jako laureat czuję, że po przerwie „wróciłem do gry” – mówi dr Szyrwiel.

W rozstrzygniętej właśnie edycji programu Pomost finansowanie na prowadzenie badań w dziedzinach Bio, Info, Techno otrzymały również: dr Karolina Archacka z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Katarzyna Cieślik-Boczula z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Dorota Dworakowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Aleksandra Ellert-Miklaszewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, dr Agata Fronczak z Politechniki Warszawskiej, dr Jolanta Kowalewska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Izabela Sierocka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Dorota Szczęsna-Iskander z Politechniki Wrocławskiej i dr Oksana Volnianska z Instytutu Fizyki PAN.

Laureatkami w dziedzinach nauk społecznych i humanistycznych zostały: dr Monika Niska z Akademii Pomorskiej w Słupsku, która będzie realizować projekt z dziedziny paleogeografii i dr Ewa Manikowska z Instytutu Sztuki PAN, prowadząca badania w dziedzinie historii.

Projekty wszystkich laureatów programu Pomost są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej)

Zostaw komentarz

"));