Na bębnach i po kubańsku


Kolejne wydarzenia, których nie można przegapić! W Domu Muzyki i Tańca zagoszczą gwiazdy światowego formatu – ich występy na długo pozostają w pamięci tych, którzy mieli szansę zobaczyć je na żywo.

16 marca zgromadzona publiczność zobaczy Yamato – bębniarzy z Japonii. Artyści grają na  tradycyjnych bębnach taiko, których brzmienie uzupełniane jest przez dźwięki instrumentów strunowych szarpanych (koto, chappa, shino-bue, samisen oraz kane). Choć nie są jedyną japońską grupą, wykonującą taką muzykę, od innych zdecydowanie odróżnia ich profesjonalizm i doskonała synchronizacja.

W zespole grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podczas koncertów artyści posługują się kilkoma tuzinami bębnów, których średnice wynoszą nawet do pięciu metrów. Największe pałki osiągają wagę trzy i pół kilograma. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że po każdym występie muzycy potrzebują około dwunastu godzin, aby zregenerować siły.

Podczas trasy koncertowej, obejmującej trzy polskie miasta (poza Katowicami także Warszawę i Poznań), bębniarze zaprezentują swój najnowszy program „Gamushara”. Widowiska Yamato charakteryzują się niezwykłą różnorodnością. Niesamowita energia, akrobacje i humor, w połączeniu z kolorowymi japońskimi strojami tworzą całość tak wspaniałą, że ciężko oderwać wzrok od sceny.

Bilety w cenie 90, 120 i 160 złotych można nabyć w kasie Domu Muzyki i Tańca lub on-line.

12 kwietnia miłośnicy kubańskich rytmów mogą zobaczyć występ Pasion de Buena Vista. Po spektakularnym sukcesie, jaki grupa osiągnęła w Polsce dzięki występom w 2010 roku, muzycy postanowili zagrać w naszym kraju kolejne dwa koncerty (poza Zabrzem także w warszawskiej Sali Kongresowej).

Historia zespołu rozpoczęła się od wielkiego uczucia. Producent widowiska, Uwe Dannbacher, poznał miłość swojego życia – Kubankę Yasirę Plazenzia-Rodrigues. Częste podróże do domu rodzinnego wybranki zaowocowały żywym zainteresowaniem kulturą Kuby. Dannbacher rozpoczął poszukiwania najautentyczniejszych regionalnych wykonawców, którzy dzięki swojej muzyce potrafią przekazać to, co w ich kraju najpiękniejsze. Opowiadał o swoich pomysłach z takim zaangażowaniem, że popularni artyści (między innymi Maida Grandeurs i Antonio Castro) bez namysłu zgodzili się wziąć udział w projekcie.

Dziś Pasion de Buena Vista ma na koncie setki koncertów, zagranych na całym świecie. Niezwykłe połączenie melancholii i radosnego rytmu budzi zachwyt publiczności. Tancerze natomiast wywodzą się z legendarnego już hawańskiego klubu nocnego Tropicana. Znany tancerz i choreograf Francisco Blanco Prada obiecuje: „Ten występ wprowadzi Cię w nowy wymiar tańca i śpiewu, Pasion de Buena Vista – to najczystszy kubański ogień”.

Grupa przez krytyków została określona mianem następców Buena Vista Social Club – zainteresowani z pewnością wiedzą, jak wielkie jest to wyróżnienie.

Bilety w cenie 90, 110 i 140 złotych można nabyć w kasie DMiT lub on-line.

Szczegółowe informacje na temat imprez oraz zasad rezerwacji biletów można znaleźć na stronie www.dmit.com.pl.

dj

Zostaw komentarz

"));